پرتره" /> پرتره – وبلاگ رنگیتر

پرتره

rangeetarفوریه 18, 20173دقيقه587
<h5 style="color:#0083d9; font-family:b yekan ; align:center" > در ادامه موضوعات هفتگی رنگیتر در پیج اینستاگرام عکاسان ایرانی <br>موضوع هفته چهارم بهمن ماه: عکاسی پرتره </h5>
عکاسی پرتره یعنی چه ؟
در لغت به معنای تصویر، نقاشی صورت، چهره، طرح صورت می باشد و به مجسمه های صورت و نیم تنه گفته میشود.
در عکاسی هم، عکس پرتره به عکسی اطلاق میشود که از چهره فردی ثبت شده باشد و یا عکس روی چهره فردی متمرکز شده باشد که در حال بیان حالات درونی فرد اعم از غم، ترس، شادی و یا دیگر حالات اوست. گاهی برای نشان دادن حالات یک فرد حتما لازم نیست خود چهره وی را به تصویربکشیم. مثلا بخشی از لباس یا وسایل شخصی فرد میتواند معرف او باشد:

اتاقی به هم ریخته که پر از پالت رنگ و بوم نقاشی با دستانی رنگی میتواند معرف فردی هنرمند یا نقاشی باشد که تمام زندگی خود را صرف این کار کرده و … .
عکس پرتره صرفا تک چهره نیست می تواند شامل دو یا چند چهره باشد که از انواع آن میتوان به پرتره خانوادگی اشاره کرد.

portrait


هدف از این عکاسی نشان دادن حس واقعی یک فرد است ، یک پرتره موفق میتواند بیانگر بیوگرافی یک فرد باشد.
پس باید بتوانیم پیش از عکاسی، ارتباط خوبی با سوژه برقرار کنیم و بدانیم در عکس قصد داریم چه چیزی را نشان دهیم. احساسات واقعی یک فرد از پس چهره او، یا یک چهره و شخص ژست گرفته را. برای نمایش احساسات الزاما نباید چهره فرد را ثبت کنیم.
.

portrait

از انواع پرتره میتوان به پرتره پرسنلی، پرتره نیم تنه، تمام قد، تبلیغاتی، خانوادگی و … اشاره کرد.
این سبک از عکاسی مانند بعضی سبکها، چندان محدود به مکان خاصی نیست، شما میتوانید در طبیعت، فضای باز، آتلیه، منزل و یا حتی در محل کار، عکاسی کنید.
پرتره در فضای باز یا طبیعت:
در فضاهای باز یا در طبیعت و در هر فصل و یا مکانی که اقدام به عکاسی میکنید سعی کنید از المان های بصری موجود استفاده کنید. از برف‌ها، برگ‌ها، درختان، زمین پر از برگ پاییزی، جاده ها، همگی میتوانند جلوه متفاوتی به عکس شما بدهند و خلاقیت شما را به چالش بکشند.

portrait

در حین کار حواستان به رنگها و کادربندی باشد. گاهی رنگ ها کمک بزرگی به برجسته تر شدن سوژه شما میکند خصوصا زمانی که سوژه در زمینه ای پر از رنگ قرار دارد شناخت رنگ ها و استفاده از آنها برای شما کارآمد است. و حتی میتوانید برای آنکه بیننده را درگیر رنگ نکنید و او را بیشتر متوجه سوژه کنید به طور سیاه و سفید عکاسی کنید. در کادربندی های خود دقت کنید هر آنچه ممکن است برای مخاطب شما به طرز نامناسبی جلب توجه کند را از کادر خارج کنید. میتوانید کادر را با چهره سوژه خود پر کنید یا او را به طور ایستاده در یک سوم های راست یا چپ قرار دهید. قرار دادن چشم ها در نقاط طلایی کمک شایانی به پویایی یک عکس پرتره میکند.

portrait

portrait

portrait

لنز:
از بارزترین ویژگی های یک عکس پرتره میتوان به محو بودن پس زمینه آن اشاره کرد.
برای محو کردن پس زمینه میتوانید از لنزهای تله و یا لنزهای با فاصله کانونی ثابت استفاده کنید که به لطف دیافراگم های بازی که در اختیار شما میگذارند میتوانید به خوبی سوژه را از پس زمینه جدا کنید.
لنزهای ماکرو نیز گزینه های مناسبی برای عکاسی پرتره هستند شما با لنزهای ماکرو میتوانید بیش از پیش به سوژه نزدیک شوید. ضمن اینکه میتوانید فوکال های جذاب و پرکاربردی مثل 105 را در ماکرو هم داشته باشید. همچنین با لنزهای ماکرو میتوانید جزییات بیشتری از چهره سوژه خود را ثبت کنید.
تنظیمات دوربین:
در هنگام عکاسی در فضای باز مقدار ISO را روی مقادیری در بازه 100 تا 400 قرار دهید و با قرار دادن دوربین در مد اولویت دیافراگم سعی کنید با انتخاب دیافراگم های باز در محدوده 5.6 تا 1.8 سوژه را از پس زمینه جدا کنید تا تمرکز بیننده را بیشتر روی چهره فرد متمرکز کنید. حتی اگر برای فرد پرتره تمام قد یا نیم تنه مد نظر دارید. به خاطر داشته باشید درپس زمینه های محو نیز میتوانید نشانه هایی از علایق، سرگرمی های فرد و المان های محیطی و غیره را قرار دهید.
اگر در حالتی غیر از اولیت دیافراگم عکاسی میکنید که تنظیم سرعت شاتر بر عهده شماست، سرعت را به گونه ای تنظیم کنید که لرزش در عکس ایجاد نشود به عنوان یک قاعده کلی سرعت شاتر باید از فاصله کانونی بیشتر باشد. برای مثال اگرفاصله کانونی مورد استفاده 135 میلی‌متر است سرعت شاتر باید بیشتر از 1/135 ثانیه باشد. مثلا 1/200.
فوکوس بودن چهره به خصوص چشم ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و در عین حال دقیقا باید جایی را که مد نظر دارید فوکوس کنید. برای این کار باید از تنظیم نقاط فوکوس دوربین در حالت اتوماتیک خودداری کرده و با تنظیم دوربین روی فوکوس تک نقطه، دقیقا در محل مورد نظر و البته به خوبی فوکوس کنید. اگر دوربین شما تعداد محدودی نقطه فوکوس دارد از تکنیک قفل فوکوس استفاده کنید به این صورت که پیش از کادر بندی نهایی بر روی محل مورد نظر به خوبی فوکوس کنید و در حالی که دکمه شاتر را تا نیمه نگه داشته‌اید مجدد کادر بندی کنید و عکس بگیرید.


تماس با ما

تهران- میدان آرژانتین، خیابان بخارست، نبش خیابان دهم، پلا ۱۷- ط ۹

تلفن: ۰۹۳۷۸۲۲۵۰۵۱

ایمیل:[email protected]


خبرنامه