موضوع عکاسی : زندگی سنتی ایرانی

rangeetarاکتبر 10, 20171دقيقه1258

در موضوع جدید به شیوه و سبکی از زندگی خواهیم پرداخت که زندگی امروزی با تمام شرایط به روز و مدرن خود نمیتواند آن را از هویت ما حذف کند.

در این موضوع به  ” سبک زندگی سنتی در ایران “ نگاهی خواهیم داشت.

این موضوع سعی دارد نگاهی عمیق به نوع و شیوه زندگی سنتی مردم ایران داشته باشد به نحوی که ببینده در ذهن خود به مدد قدرت رسانه ای عکس بتواند قیاسی بین دو زمان اکنون و گذشته داشته باشد.

بیننده هایی که عمدتا میتواند شامل قشر جوان جامعه باشند که به فراخور زمان درگیر زندگی مدرن هستند و ارتباط چندانی با روش های گذران زندگی سنتی در گذشته برقرار نکنند.
و البته از مهمترین رسالت های این موضوع معرفی و نمایاندن رسوم زندگی سنتی در ایران است. بخشی که خود به نحوی جاذبه ای در امر گردشگری است.

سوژه های این موضوع را میتوان در چهار گوشه کشور پیدا کرد؛ از مردم گرفته تا محل زندگی و امرار معاش آنها.

جذابیت ذاتی این دسته عکسها میتواند به حدی باشد که مدد یک عکس خوب، بیننده خود را درست در همان زمان و مکان ببیند و ارتباط ملموسی با عکس برقرار کند.

با فاصله گرفتن از شهرهای و رفتن به سمت روستاها میتوانید به تدریج اثرات زندگی سنتی ایران را مشاهده نمایید.

مسیری که طی میکنید معمولا توسط زمین های کشاورزی احاطه شده که خود شیوه ای مرسوم از امرار معاش مردم روستاها است و یا حتی در برخی نقاط ممکن است با جاده های خاکی روبرو شوید که وجود المان دیگر میتواند بار معنایی این مسیر خاکی را دوچندان کند.

اینها گوشه ای از مصادیقی بود که میتواند این موضوع را به توصیر بکشد و در ادامه به تفصیل به آن خواهیم پرداخت.

برای شروع میتوانید از کودکان عکاسی کنید. از شیوه های بازی کردن آنها که چه ابزار و محیطی را برای بازی انتخاب میکنند، اینکه آنها سعی دارند کمی از وسایل دیجیتال فاصله گرفته و برای بازی با دوستانشان همراه باشند و در میان کوچه ها مشغول بازی باشند؛ و یا کودکانی که با دنیای کودکانه و شیطنت های خود، دستی است برای کمک با والدین برای کار در مزرعه.

میتوانید نگاهی بازتر به محیط اطراف داشته باشید، یقینا محیط قسمت غیر قابل انکار از یه شیوه زندگی است، شیوه ای که ممکن است تنها خاص آن محیط باشد. سعی کنید از ترکیب المان های متفاوت بهره ببرید تا بار معنایی آنچه در ذهن دارید را بهتر به یننده منتقل کنید.

برای نمونه یک اسب به تنهایی یک اسب است اما همین اسب اگر در ترکیب با یک مسیر روستایی، یک ییلاق و یا مواردی از این دست قرار گیرد دیگر فقط یک اسب نیست، این بار میتواند از به کارگیری احشام در شیوه های سنتی زندگی در ایران صحبت کند.

و یا مثال های متعددی که یک سوژه باید در ترکیب با عناصر دیگر قرار بگیرد تا حرفهای بیشتری برای گفتن داشته باشد.

صحبت از ترکیب عناصر و اجزا شد، بخش مهمی از زندگی های سنتی در ایران به دور از خانه ها و در زمین های کشاورزی است با توجه به اینکه کشاورزی یکی از مشاغل مرسوم در بین اقوام ایرانی بوده و هست؛ در این بین طبیعت میتواند به عنوان یک عنصر در ترکیب با اجزای دیگر قرار گیرد و فقط یک طبیعت ساده نباشد بلکه بستری و محیطی از زندگی مردم را نشان دهد، چیزی که به وفور میتوان در میان عشایر کشور و در ییلاق ها و قشلاق های آنها دید. و یا حتی مسیری که رنج آن را به دوش میکشند و به شیوه ای سنتی نقل مکان میکنند، همگی سوژهای شایسته ای هستند که با یک عکس خوب بیننده را به زمانی در گذشته یا مکانی متفاوت از مکان فعلی او ببرد.

زندگی مردم در طبیعت یک وجه مشترک دارد و آن حضور تاثیر گذار رنگ ها است، طبیعت که خود بستری از رنگها است و از طرفی تمایل اقوام ایرانی به استفاده از رنگها به خصوص در لباس هایشان میتواند یک هارمونی زیبا و پرمعنا پدید آورد که در کنار تمام  زیبایی هایش این پیام را بیننده منتقل کند که رنگ ها عضوی از زندگی ساده و بی آلایش سنتی ایران است و یا مفاهیم دیگر.

تنوع رنگ ها را میتوان در نوع پوشش بانوان اقوام ایرانی به وفور دید، بانوانی از شمال تا جنوب کشور گرفته تا لر و کرد و آذری و پارسی و به خصوص در پوشش عشایر، همه و همه تمایل وصف ناپذیری برای استفاده از رنگها به فراخور فرهنگ محلی خود دارند که نشان از سرزندگی آنان است.

میتوانید به سراغ مردم بروید ، گذشته از پرتره نگاری در محیط های روستایی، مردم و به خصوص بزرگتر ها به عنوان تاریخ گویای یک منطقه میتوانند با چهره ای فتوژنیک سوژهای مناسبی برای شما باشند.

از نحوه کار کردن آنها و نوع کاری که انجام میدهند چرا که تنوع کارها برای امرار معاش بالا بوده و جذابیت خاص خود را دارند، کارهایی که امروز توسط ماشین آلات انجام میگرد میتواند به خوبی بیننده را بین دو زمان جابجا کند.

از مصادیق کارهای معمول برای گذران زندگی میتوان به نحوه سنتی کشاورزی و دامداری، نحوه پخت نان در تنورهای خانگی، تهیه لبنیات مورد نیاز و غیره اشاره کرد.

از مردم اجازه بگیرید و وارد خانه هایشان شوید، دورهمی های آنها که فارغ از ابزار و وسایل دیجیتال است و هنوز گرمی یک خانواده ایرانی را دارد خود سرشار از المانهایی است که در کنار هم ترکیب شده اند و تنها به یک نگاه عکاسانه نیاز دارند.

یک خانواده که در سرمای زمستان هنوز برای گرم شدن به کرسی روی می آورد. و یا خانمی که برای شستن لباس هنوز در کنار رود و با دست مشغول شستن لباس است، و یا هر کاری که آنها انجام میدهند بدون استفاده از ابزار موجود امروزی.

عکس های خود را از اینجا آپلود کنید 

تماس با ما

تهران- میدان آرژانتین، خیابان بخارست، نبش خیابان دهم، پلا ۱۷- ط ۹

تلفن: ۰۹۳۷۸۲۲۵۰۵۱

ایمیل:[email protected]


خبرنامه