معرفی عکاس: شهرزاد اکرمی

rangeetarآوریل 22, 20183دقيقه679

خانم شهرزاد اکرمی از عکاسان موفق در ژانر فتومونتاژ ایران و متولد سال 1354 در بانکوک و ساکن تهران است

او دارای مدرک کارشناسی عکاسی ­و کارشاس ارشد انیمیشن از دانشگاه هنر می باشد.

وی فعالیت هنری اش را ابتدا با کار انیمیشن آغاز کرده و سپس وارد عرصه عکاسی شد.

فعالیت هنری ام را ابتدا با کار انیمیشن آغاز کردم و از سال 93 تصمیم گرفتم به صورت حرفه ای و جدی تر عکاسی را ادامه دهم.

بنده عکاسی را متاثر از پدرم آغاز کردم، ایشان عکاسی خود آموخته بودند و دائما در حال عکاسی بودند و از آنجایی  همیشه طراحی و نقاشی جزیی از علایق من بوده است بنا بر تشویق خانواده برای تحصیلات تکمیلی وارد رشته هنر و عکاسی شدم.

اولین دوربینی که داشتم، یک دوربین مینولتا آنالوگ مدل XG1 بود که از پدر هدیه گرفته بودم و از همان سال اول دانشگاه شروع به عکاسی کردم.

چگونه با سبک فتومونتاژ آشنا شدید ؟

دروس عکاسی دانشگاه بسیاری از ژانرهای عکاسی را شامل میشد؛ از پرتره گرفته تا خبری و غیره اما شروع آشنایی من با ژانر فتومونتاژ، به سال اول دانشگاه بر میگردد و تحقیقی که استاد به تمام دانشجویان داد که از قضا موضوع تحقیق من درباره جری اولزمن بود. تا آن زمان آشنایی چندانی با او نداشتم و به محض دیدن آثار او شیفته عکسهایش شدم و تمایل بسیاری برای تکرار عکسهای او داشتم.

روحیه من دائما در پی انجام کارهای خلاقانه بود اما از آنجایی که در محیط دانشگاه از کارها و ایده های خلاقانه استقبال چندانی صورت نمیگرفت دیگر عکاسی را ادامه ندادم و به صورت جدی به کار انیمیشن پرداختم.

البته همیشه در کنار انیمیشن، عکاسی هم انجام میدادم و به اقتضای کار انیمیشن با فتوشاپ نیز کار میکردم.

تا اینکه تصمیم گرفتم اکنون که فارق از محیط دانشگاه هستم به سراغ ایده هایی که همیشه در ذهن داشته ام بروم و در تمام این مدت عکسهای Jerry Uelsman در پس زمینه ذهنم بوده اند.
به تدریج شروع به انجام مونتاژهایی هر چند کوچک کردم تا اینکه تقریبا سه سال پیش در شبکه های اجتماعی با عضویت در برخی از گروههای عکاسی با تعدادی از عکاسان خوب ژانر فتومونتاژ و فاین آرتیست های خوب آشنا شدم که به نظرم بهترین آنها متعلق به منطقه اروپای شرقی هستند.

عکاسانی مثل Ivana Stojakovic ، Dariusz Klimczak ، Marcin Sacha ، Michal Karcz و Erik Johansson عکاس سوئدی.

به تدریج با عضویت در وب سایت های مطرح عکاسی نظیر 1x ،  500px ، artlimited و غیره با کارهای عکاسان خوب آشنا شدم که دیدن و بررسی کارهای ایشان برای من بسیار تاثیر گذار بود.
به تدریج شروع به فراگیری تخصصی فتوشاپ کردم که عمدتا آموزش های من به صورت خودآموز بوده است.

به عقیده من تن  سیاه و سفید در بیان احساسات بسیار موثرتر است

اولین عکس فتومونتاژی که خلق کردید چگونه شکل گرفت ؟ 

اولین عکسی که کار کردم در شمال کشور، حوالی لاویج در یک هوای مه آلود بود که در یک محیط آفرود سعی داشتم جمعیتی که در عکس حضور دارند را از عکس حذف کنم و از یک عکس دیگر شخصی که در حال قدم زدن در مه بود را به عکس اصلی اضافه کردم و  این اولین فتومونتاژی بود که ارائه دادم.

معمولا برای خلق آثارتان از کجا الهام میگرید؟

من گاهی اوقات برای ایده ای که در ذهن دارم عکاسی کنم و یا گاهی در حین عکاسی ایده ای در ذهنم شکل میگیرد. اما ایده های من منابع گوناگونی دارند.
هنگام عکاسی ایده های مختلفی در ذهنم شکل میگرید و از همان ابتدا میدانم که با عکسی که گرفته ام میخواهم چه کار کنم.

مثلا در یکی از عکس ها مردی در حال قدم زدن در مزرعه ای بود که  انعکاسش در آب شکل گرفته بود و یک بیل را روی شانه اش حمل میکرد . همانجا فکر کردم به جای بیل میشود یک لانه پرنده باشد که گویی آن مرد در حال حمل یک لانه پرنده است.

یا در جایی دیگر در عکاسی از ابری که شبیه یک پنگوئن بود ایده ای به ذهنم رسید، و از آنجایی که عکس پنگوئن هم از قبل داشتم تصمیم گرفتم این دو را با یکدیگر ترکیب کنم.

یکی دیگر از منابع ایده های من به سابقه و دیرینگی اماکن تاریخی بر میگردد. برای نمونه در سفری که به قلعه الموت داشتم دائما در فضای کتابی بودم که از پیش خوانده بودم و دائما در تلاش بودم تا عکسهایی که از قلعه الموت گرفته ام را با فضای داستانی کتاب تلفیق کنم و به نحوی کتاب را به تصویر بکشم.

من سعی میکنم تمام المان های عکس هایم را خودم عکاسی کنم. به این دلیل که یک سری از ایده ها هنگام عکاسی به ذهن عکاس خطور میکند و زمانی که شما در محلی قرار دارید به سبب داشتن خاطرات یا حسی که از آن محل دریافت میکنید میتوانید ایده پردازی بهتری داشته باشید تا اینکه به سراغ عکسهای دیگر برویم.

گرچه استفاده از استاک کار را راحت تر میکنید اما به عقیده من زمانی که کار هنری انجام میدهیم خیلی بهتر است که کار تماما برای خودمان باشد تا دیگری.

بیشتر به صورت تک عکس کار میکنید یا به صورت مجموعه :

به شخصه بیشتر علاقه مند به تک عکس هستم و دوست دارم که هر عکس برای خودش داستانی مستقل را روایت کند. که البته چند مجموعه هم کار کرده ام.

بهترین عکس هایی که  دوستشان دارید کدامند و داستان پشت آنها چیست؟

یکی از دوستانم که در زمینه حمایت از حیوانات فعالیت میکند از حضور یک بچه خرس در پارک پردیسان خبر داد. بچه خرسی که شکارچیان مادرش را کشته بودند و محیط بانان او را در حالی که در طبیعت رها شده بود پیدا کردند و تحت حفاظت داشتند.

من این فرصت را داشتم تا برای عکاسی وارد قفس این بچه خرس شوم، آنقدر کوچک بود که نمیتوانست آسیبی به من برساند در آن لحظات وقتی تنهایی و شرایط سخت او را می دیدم به سختی متاثر شدم. بعد که به خانه برگشتم تصمیم گرفتم در عکسهایم محیطی را برایش خلق کنم که گویی در محیط اصلی خودش و در طبیعت آزاد است.

این یکی دیگر از عکسهایی است که خیلی دوستش دارم و عکسهای اولیه آن را در باغ پرندگان عکاسی کردم.در واقع سوژه اصلی و ابتدایی در این عکس یک پرنده گرمسیری به نام crowned crane است؛پرنده ای که بدنش یک شیب رو به پایین دارد. همان موقع از یک شتر مرغ هم عکاسی کرده بودم، ابتدا قصد داشتم شکل بدن crowned crane را مانند یک لانه شبیه سازی کنم اما چون شکل بدن شتر مرغ هم برایم جالب بود و بی شباهت با آن نیست، در زمان ادیت بدن شتر مرغ را در لایه زیر قرار دادم و شروع به اضافه کردن شاخ و برگ به فرم های بدن شتر مرغ کردم.

تاثیرگذارتین کتابهایی که مطالعه کرده اید کدامند ؟

مطالعه کتابهای تاربخ هنر برای من خیلی مهم هستند. البته دیدن کارهای عکاسان برای من بسیار موثر بوده اند؛ مثلا کتابهای تصویری جری اولزمن

الگوی شما در عکاسی کیست ؟ 

از عکاسان خارجی Jerry Uelsman و ivana stojakovic؛ آنها بسیار کارهای تاثیر گذاری دارند و از میان عکاسان داخلی هم آقای میلادصفابخش از عکاسان خوب کشور هستند و بسیار پیش آمده که از نظرات همدیگر در کارهایمان بهره گرفته ایم.

تاکنون در مسابقات عکاسی چه جوایزی کسب کرده اید؟

مقام اول در مسابقه سایت آرت لیمیتد با عنوان Animal life 2018

کسب مقام اول در بخش Digital Manipulation از Hipa ( The Challenge) -Sixth Season 2017

کسب مدال طلای PSA و نشان افتخار در بخش خلاقانه از جشنواره بین المللی خیام ؛ سال 2016

دو نشان تقدیر در بخش فاین آرت در جشنواره IPA ؛ در سال 2016

مدال طلای فیاپ در بخش آزاد سیاه و سفید از جشنواره بین المللی خیام؛ در سال 2015

تقدیر در بخش خلاقانه جشنواره بین المللی خیام در سال 2014

 عکس چیست ؟ عکس را چگونه تعریف میکنید ؟ 

عکسهای من بازتابی از ذهنیت من است چون عکسهای من  مستند نیستند و در حقیقت عکس من آینه ای از ذهن من است.

چند نمونه از عکس های رنگی خانم اکرمی 

در پایان چه توصیه ای برای عکاسان تازه وارد به ژانر فتومونتاژ دارید؟

به نظر من اطلاع از تاریخ هنر کاملا ضروری است زیرا در مطالعه تاریخ هنر حجم وسیعی از تجربه و کار وجود دارد که آموزش آن بسیار اهمیت دارد.

خانم شهرازد اکرمی در شبکه های اجتماعی عکاسی :

پروفایل سایت 1X

پروفایل سایت 500PX

پروفایل سایت Artlimited

پروفایل اینستاگرام


تماس با ما

تهران- میدان آرژانتین، خیابان بخارست، نبش خیابان دهم، پلا ۱۷- ط ۹

تلفن: ۰۹۳۷۸۲۲۵۰۵۱

ایمیل:[email protected]


خبرنامه