معرفی عکاس : سونا مویدزاده

rangeetarنوامبر 22, 20172دقيقه1476

 

مصاحبه ای با خانم سونا مویدزاده یکی از عکاسان برجسته کشور در ژانر طبیعت:

سونا مویدزاده متولد 1358 ، ساکن ارومیه و کارشناس اقتصاد و بازرگانی است.

او یک فعال محیط زیست است و عکاسی را در کنار تحصیل، به صورت تجربی فرا گرفته است.

 

شروع عکاسی شما از کجا بود و چگونه به سمت عکاسی طبیعت روی آوردید ؟

قبل از اینکه عکاسی را شروع کنم علاقه زیادی به جمع آوری و دیدن عکسهای زیبا از عکاسان سراسر جهان داشتم و از همان ابتدا توجه و علاقه خاصی به عکسهای طبیعت و منظره داشتم و همین باعث شد به مرور زمان به سمت عکاسی گرایش پیدا کنم و خودم شروع به عکاسی کنم.

 

چگونه عکاسی را یاد گرفتید و از چه زمانی شروع به عکاسی کردید؟
من از همان ابتدا و با دیدن عکس های عکاسان از سراسر دنیا، تمرین و پشتکار و استفاده از تجربیات اساتید گرانقدر عکاسی ایران مسیر پیشرفت را پیش گرفتم. مطالعه مباحث فنی عکاسی در سایت های مختلف و همچنین کتب متعدد عکاسی نیز پشتوانه علمی خوبی در کنار تمرین های عکاسیم بود.
به عقیده من تاثیر دیدن عکس در واقع فرصتی است برای یادگیری بهتر و درک آموزهای عکاسی. یعنی مقایسه آنچه یاد گرفته ایم و آنچه میبینیم و در واقع بتوانیم آنچه به صورت تئوری آموخته ایم را در عکسها ببینیم و روش های ثبت عکس، زاویه و زمانبندی و نحوه ترکیب بندی را از نگاه عکاسش بهتر درک کنیم. که به عنوان یک آمادگی بصری بتوان قبل از فشردن شاتر از انها استفاده کرد. و البته همیشه مهمترین عامل یادگیری من، تمرین و دیدن عکس های بیشمار از عکاسان دنیا بود.
من از سال 92 به صورت جدی شروع به عکاسی کردم و اولین ثبت های من از طبیعت شهر خودم ( ارومیه ) بود و بعد ها سفرهایم را به نقاط مختلف ایران شروع کردم و به شکل حرفه ای تر شروع به عکاسی از و ثبت زیبایی های کشور عزیزم کردم.

 

چند جلد از کتابهایی که مطالعه کردید را معرفی کنید ؟
دید خلاقانه در عکاسی نوشته برایان پترسون
رنگ در عکاسی نوشته هارالد مانته
ترکیبندی در عکاسی نوشته هارالد مانته
مبادی سواد بصری ترجمه مسعود سپهر
و در کنار مطالعه من همیشه مدیون و ممنون دوستان و اساتید عکاسی خواهم بود.

 

سفرهای عکاسی شما چگونه است؟
من همیشه همراه با همسرم و با گروه های کوچک دوستانه متشکل از دوستان عکاسم به سفرهای عکاسی میروم تا بتوانم درباره مکان و زمان عکاسی طبق برنامه های از پیش تعیین شده‌ام تصمیم بگیرم، از مسیرهای پیاده روی گرفته تا محل های استقرار.
قبل از سفر با توجه به مقصد عکاسی ابتدا تمامی مسیرها را بررسی میکنم و شرایط آب و هوایی را چک میکنم تا در محل عکاسی به مشکل خاصی برخورد نکنم که تا حد امکان اتفاق پیش بینی نشده ای رخ ندهد که در روند عکاسی خللی وارد کند تا بتوانم ثبت های خوبی داشته باشم.
قبل از سفر همیشه سعی میکنم اگر عکسی از منطقه مورد نظر وجود داشته باشد آنها را به دقت ببینم تا با توجه به شرایط محل، زاویه های مناسبی برای عکاسی پیدا کنم. در واقع به نوعی یک آمادگی بصری قبل از رسیدن به محل عکاسی.


الگو یا عکاس مورد علاقه شما در بین عکاسان خارجی کیست ؟
آقای دانیال کوردان اهل روسیه و آقای مارک آدامز
این دو، اسطوره های عکاسی من هستند.
” علاقه خاصی به عکاسی از اسب ها دارم و تاکنون کمتر فرصتی برایم پیش آمده تا از آنها عکاسی کنم ”
اولین عکسی که ثبت کردید را میتوانیم ببینیم ؟

این اولین عکسی است که ثبت کردم؛ این عکس را سال 92 در کنار دریاچه ارومیه گرفتم .
وقتی پس از دیدن عکسهای بسیار توانستم در کنار دریاچه ارومیه این عکس را بگیرم خیلی خوشحال بودم که دست خالی برنمیگردم. چون به نظرم توانسته بودم تمام چیزهایی را که در عکسهای دیگران دیده بودم در حد توانم به کار ببندم و این برایم رضایت بخش بود.
هرچند الان برام یک فریم عکس ساده و معمولی است اما آن زمان برای شروع عکس خوبی بود.

 

یکی از عکسهای مورد علاقه تان کدام است؟ چه داستانی پست این عکس است ؟

این عکسم را خیلی دوست دارم. عنوان عکس فرشی از بابونه است.
دو سال پیش وقتی در غروب یک روز بهاری بعد از باران شدید با این صحنه مواجه شدم بدون لحظه ای درنگ این صحنه را عکاسی کردم. در کادرها و زوایای مختلف. بعد از آن روز تا الان هنوز این کادر را در جایی از ارومیه پیدا نکرده ام.

 

اگر قرار باشد یکی از سفرهای عکاسیتان را مجدد تکرار کنید، آنجا کجاست؟
یکی از مکان های مورد علاقه من برای عکاسی مجدد، جنگلهای گیلان است
و به طور کل جنگل های شمال کشور که به شدت در حال تخریب و از بین رفتن هستند.

 

در ایران چهار فصل، چه فصلی را برای عکاسی دوست دارید و از ثبت چه مناظری بیشتر از بقیه لذت میبرید؟
من فصل بهار و پاییز را برای عکاسی دوست دارم. در طبیعت ایران بیشتر علاقمند به عکاسی از آبشارها هستم و البته دشتهای وسیع از گل های وحشی.

در پایان چه توصیه ای برای عکاسان جوانی که در ابتدای این راه هستند دارید؟
توصیه من این است که کارهای دیگران را ببینید و از آنها الهام بگیرید. یادگیری را ادامه دهند چون همیشه چیزهای جدیدی برای آموختن وجود دارد. برای ثبت یک عکس منظره و طبیعت باید زحمت زیادی را به جان خرید. آب و هوا و پیاده روی برای رسیدن به نقاط مناسب می توانند طاقت فرسا باشد. اما انگیزه و علاقه همیشه باعث پیشرفت و بهتر شدن کیفیت در عکسها خواهد بود
مطالعه و یادگیری تکنیکهای عکاسی ، تمرین ، برنامه ریزی قبل از عکاسی در مکانهای انتخاب شده در طبیعت و استفاده و انتخاب صحیح و بهینه از ابزار و تجهیزات عکاسی در خلق یک عکس ماندگار تاثیر مهمی دارد.

 

صفحه اینستاگرام خانم موید زاده

تماس با ما

تهران- میدان آرژانتین، خیابان بخارست، نبش خیابان دهم، پلا ۱۷- ط ۹

تلفن: ۰۹۳۷۸۲۲۵۰۵۱

ایمیل:[email protected]


خبرنامه