معرفی عکاس : سودابه وطن پرست

rangeetarژانویه 24, 20182دقيقه814

سودابه وطن پرست متولد 1362  دانشجوی سال آخر رشته عکاسی و عضو انجمن عکاسان ایران است.

وی یک فرد هنری در خانواده ای با تخصص های فنی و مهندسی است.

زنیت 122 اولین دوربین عکاسی بود که او در 18 سالگی به دست گرفت.

دوربین زنیت بیشتر برای من ثبت خاطرات بود، عکسهای خانوادگی و مناسبتی عمده عکسهای من را تشکیل میداد و آن زمان تصور نمیکردم که میتوان با دوربین عکاسی خلق صحنه و وقایع کرد.

او در ابتدا در دانشگاه به تحصیل در رشته شیمی محض پرداخت اما پس از مدتی به دلیل عدم علاقه از تحصیل در رشته شیمی انصراف داد تا به پیشبرد آنچه در وجود و تفکراتش در جریان بود بپردازد.

از همان ابتدا برای بروز آنچه در وجودش در غلیان و جوشش بود شروع به نقاشی کرد و بدون ملاقات اساتید و کلاس های نقاشی و پس از مدتی تصمیم گرفت نقاشی را به صورت حرفه ای ادامه دهد اما دیری نپایید که متوجه شد هنر نقاشی آن چیزی نیست که جوشش های درونی او را آرام سازد. او عقیده دارد در نقاشی تصویر و اثری را خلق نمیکرد و تنها تصویری را مجدد روی بوم نقاشی میکرده است.

من دوست داشتم به دامان طبیعت میرفتم و شروع به نقاشی میکردم؛ آنچه که در ذهن دارم را به عینه روی بوم نقاشی به تصویر بکشم که در نقاشی هرگز به این مهارت و شجاعت نرسیدم و آن زمان بیشتر کپی برداری از آثار سایر نقاشان برجسته و یا عکس میکردم و خب بعد از مدتها این چندان برای من راضی کننده و خوشایند نبود.

و بعد از مدتی نقاشی را رها کرد و در پی کشف آنچه در وجود هنری اش در غلیان بود به سراغ موسیقی رفت و با ویولون شروع کرد. اما پس از اندک مدتی در 29 سالگی موسیقی را هم کنار گذاشت، چون هنر اول ( موسیقی ) هم نتوانسته بود آنچه در او وجود دارد را آشکار کند.

پس از سالها تجربه هنرهای گوناگون مجدد به پیشنهاد یکی از دوستانش به هنر عکاسی بازمیگردد اما اکنون بر خلاف گذشته و با آمدن موبایل ها و دوربین های دیجتال چندان مجالی برای استفاده از دوربین های آنالوگ نبود.

او این بار به آتلیه عکاسی پرتره یکی از دوستانش میرود و در آنجا مشغول به کار میشود و برای اولین بار با دوربین های DSLR آشنا میشود.

به اعتقاد سودابه وطن پرست یکی از مهمترین مزایای حضورش در آتلیه این بوده که صاحب آتلیه علاوه بر عکاسی پرتره به عکاسی طبیعت نیز به عنوان جنبه هنری می پرداخته است.

این فرصت یک پنجره دیگری از عکاسی را به روی من باز کرد که دریافتم حتی میتوان دوربین را به طبیعت برد و از طبیعت عکاسی کرد!

و پس از ماه ها حضور با جنبه هنری عکاسی آشنا شدم و اولین DSLR  خودش را خرید و از آنجایی که عکاسی را با دوربین های آنالوگ آغاز کرده بود، نیاز مجدد به شناخت مسائل فنی نداشت و مستقیم از همان ابتدا وارد فضای آرت و هنری عکاسی میشود.

او در سال 93 تصمیم گرفت عکاسی را به صورت آکادمیک در دانشگاه پیگیری کند و در سال 94 اولین نمایشگاه انفرادی خود را در ژانر استیج و با عنوان نسیان ( فراموشی ) برگزار کرد.

نسیان روایتی تصویری از انسانهایی بود که به دلیل دغدغه های روزمزه و کش مکش های زندگی کودکی و کودک درون را فراموش کرده اند.

مدتی بعد از شروع دوباره عکاسی وی به دلیل مشغله های زندگی چندان فرصت مناسبی برای سفر و عکاسی نداشت.

به همین علت شروع به چیدمان در فضای محدود خانه میکند و حتی خود را سوژه عکسهایش قرار میداد. و در پی ایجاد مفهومی در عکسهایش بود.

آن عکسی که سوادبه وطن پرست را جذب میکرد صرفا عکسهایی که در طبیعت گرفته شدند نبود، بلکه بیش از آن عکسهایی بود که به دست خودش خلق شده بودند و دارای مفاهیمی بودند که از تفکرات او بر می آمدند و میتوانست ضمن برقراری ارتباط با مخاطب، آنها را به چالش بکشد.

دیگر عکاسی توانسته بود آنچه را که من  نتوانسته بودم درنقاشی و موسیقی کشف کنم در بروز آن ناموفق بودند را عکاسی در من آشکار ساخت نشان دهد.

او بر این عقیده است که عکاسی این شجاعت و جسارت را به او داده که نه با زبان و تکلم، بلکه به زبان عکس با مخاطب صحبت کند.

او برای برگزاری اولین نمایشگاه عکاسی خود با عنوان نسیان که موضوعی روانشناختی بود به مدت یک سال علاوه بر پژوهش و مطالعه مقالات روانشناسی با متخصصین روانشناس نیز گفتگو کرده بود و از منابعی همچون کتاب و مقالات زیگموند بهره برده است. اما هیچ گاه به خودش اجازه نمیدهد که به تکلم درباره کودک درون صحبت کند در حالی که عکاسی این شجاعت و مهارت را به او داد که به شیوایی و با زبان عکس و تصویر درباره کودک درون و خیلی مسائل دیگر صحبت کند

از نظر شما تعریف عکس و عکاسی چیست ؟ 

عکس برای من تصویری است از درون و از ذهن من!

نه فقط عکاسی بلکه هنر در کل خوب دیدن است و خوب خواندن .شما باید از اتفاقات اجتماع خود اطلاع داشته باشید.

شاید نتوان به خوبی به درونیات یک فرد پی برد اما با دیدن عکس یک عکاسی میتوان به ذهنیت و دغدغه های او پی برد.

بیشتر عکاسی شما به صورت تک عکس است و یا به صورت مجموعه هستند؟

من بیشتر به صورت مجموعه عکس کار میکنم؛ مجموعه های من معمولا ابتدا به صورت تک عکس خلق میشوند و اگر آن تک عکس قابلیت و پتانسیل تبدیل به مجموعه را داشته باشد آن را گسترش میدهم.

اکنون که بعد از مدت ها به هنر مورد نظر خود رسیده اید ( استیج و تصویر سازی ) آیا دیگر تمایلی برای عکاسی ژانرهای دیگر دارید ؟

من خیلی مایل هستم که در عکاسی خودم را به چالش بکشم. برای مثال بعد از نمایشگاه نسیان از طرف نشریه هنر بازیگری به من پیشنهاد کار شد و با وجود اینکه ژانر اصلی من عکاسی استیج است اما این پیشنهاد را قبول کردم چرا که اساسا از به چالش کشیدن خودم در عکاسی لذت میبرم. از اینکه افرادی که تاکنون در رسانه ملی و سینما دیده بودم اکنون باید به خانه هایشان می رفتم و از نزدیک از خودشان و سبک زندگی شان عکاسی میکردم رای من جذاب بود.

من کسب تجربه در عکاسی را دوست دارم؛ تا کنون عکاسی پرتره، خیابانی، مستند اجتماعی و حتی عکاسی خبری انجام داده ام، در مطبوعات تا حدودی فعالیت داشته ام.

در ژانر مستند اجتماعی مجموعه عکسی از کار در کوره های آجری پزی عکاسی کرده ام به نام دور باطل که به مدت سه سال مستمر از افرادی که در کوره های آجرپزی کار میکنند. عکاسی میکردم.

 

تاکنون در مسابقات عکاسی چه جوایزی کسب کرده اید؟
 • مدال طلای مجموعه جشنواره هنر هند در سال 2017
 • مدال نقره جشنواره بروکلین نیویورک (آمریکا)2017
 • مدال برنز جشنواره  CPNO چین
 • دریافت دو روبان فیاپ در جشنواره آل آرژانتینو کشور آرژانتین 2017
 • کاندید جایزه و دریافت روبان فیاپ از جشنواره بین المملی خیام 2016
 • و چندین و چند پذیرش در جشنواره های بوکاوینا رومانی، آراد رومانی 2017
 • جشنواره Desire صربستان
 • جوایزAB هند

 

تاثیرگذارتین کتابهایی که مطلعه کرده اید کدامند ؟
 • درباره عکاسی سوزان سانتاگ
 • اتاق روشن رولان بارت
 • تلی از تصاویر شکسته (مقالاتی درباره روانکاوی ،زیگموند فروید و …)
 • مبانی زیبایی شناسی (پیرسوانه)
 • چیستی هنر(نایجل واربرتن)

 

و الگوی عکاسی شما کیست ؟

به نظرم نابغه عکاسی استیج گریگوری کورودسون که یکی از بهترین های صحنه پردازی است.

و تمام عکس هایش پر از جزییات است که هیچ المانی بی دلیل در جایی قرار داده نشده.

من به استمرار عکس های او را می بینم و هر بار نکته ی جدیدی در عکسهای او پیدا میکنم.

 

صفحه اینستاگرام خانم سودابه وطن پرست

 

 

 

 

 


تماس با ما

تهران- میدان آرژانتین، خیابان بخارست، نبش خیابان دهم، پلا ۱۷- ط ۹

تلفن: ۰۹۳۷۸۲۲۵۰۵۱

ایمیل:[email protected]


خبرنامه