عکاسی خیابانی و مستند اجتماعی" /> عکاسی خیابانی و مستند اجتماعی – وبلاگ رنگیتر

عکاسی خیابانی و مستند اجتماعی

rangeetarژانویه 17, 20172دقيقه622
<h5 style="color:#0083d9; font-family:b yekan ; align:center" > در ادامه موضوعات هفتگی رنگیتر در پیج اینستاگرام عکاسان ایرانی <br>موضوع هفته سوم دی ماه: عکاسی خیابانی و مستند اجتماعی</h5>

مستند به منزله ثبت واقعیت و شرح یک روایت است. مستند خیابانی می تواند روایتگر نحوه زندگی، روزمرگی، وضعیت اقتصادی، جنگ و غیره باشد و با توجه به اینکه عکاسی خیابانی وظیفه به تصویر کشیدن مردم را در بر دارد اما مستند می تواند با فاکتور از حضور انسان در شهر روایتگر محیط زیست، آلودگی، حضور حیوانات در شهر و یا دیتیلی از بازارها و گرافیک محیطی ( المان های شهری ) باشد.
مستند اجتماعی و عکاسی خیابانی مسئولیتی به گردن عکاس دارد اینکه در نمایش این واقعیت دخل و تصرفی نداشته باشد و واقعیت را آن طورکه هست روایت کند.
برای عکاسی خیابانی نیاز به سرعت عمل و دقت بالا هست مثل همه سبک های دیگر با این تفاوت که عکاسی خیابانی دارای حواشی زیادی هست واساسا سوژه ها در حال گذر هستند و فقط یک لحظه برای ما جلب توجه میکند و برای ثبت آن لحظه نیاز به سرعت عمل بالایی داریم.

بعضی نکاتی که در هنگام عکاسی باید رعایت کنید

documentary , rangeetar

documentary , rangeetar

documentary , rangeetar

documentary , rangeetar

documentary , rangeetar

documentary , rangeetar


1. با سوژه ارتباط برقرار کنید
برای موفقیت در این زمینه ترس و نگرانی را کنار گذاشته و تا می توانید به سوژه نزدیک شوید، نزدیک شدن به سوژه هم از لحاظ حسی هم از لحاظ فیزیکی، نزدیک شدن به لحاظ حسی به این منظور است که اگر می خواهید آشفتگی جامعه را نشان دهید باید این موضوع را به حدی درک کرده باشید که بدانید از ثبت این موضوع چه چیزی مد نظر است و چه حسی را قرار است به مخاطب منتقل کنید.
2. کمی صبور باشید
گاهی شاید لازم باشد برای ثبت یک تصویر کادر ببندید و مدتها منتظر بمانید که سوژه مورد نظر در محل مناسب قرار گیرد تا بتوانید یک ثبت موفق داشته باشید.
3. لنز مناسب را انتخاب کنید
در صورت امکان از لنزهای فیکس 35، 50 یا 85 میلیمتری استفاده کنید چرا که زاویه دید نزدیک تری به چشم انسان دارند و یا از لنزهای واید به این دلیل که میتوانید از خاصیت های ذاتی آنها مثل عمق میدان بیشتر استفاده کنید که البته سبک تر هستند و حمل و نقل راحت تری هم دارند.
4. اعتماد سازی کنید
در برخورد با سوژه ها و محیط اطراف جهت سهولت کار خود و یک ثبت موفق حس اعتماد آنها را جلب کنید زیرا جلب اطمینان آنها تضمین کننده یک ثبت خوب برای شماست.
5. عکاسی پیاپی
از حالت عکاسی پیاپی دوربین خود استفاده کنید و بهترین عکس را انتخاب کنید.
6. لباس مناسب بپوشید
سعی کنید هنگام این نوع عکاسی لباس های ساده و تیره بپوشید که جلب توجه نکنید.
7. خلاقانه کادربندی کنید
همیشه لازم نیست کل سوژه را در کادر خود جای دهید، گاهی حضور بخشی از سوژه حق مطلب را ادا می کند.
8. از شرایط محیط استفاده کنید
مثلا سایه ها همیشه مزاحم نیستند، از آنها برای پویایی بیشتر موضوع یا القای بیشتر حس سوژه استفاده کنید.
9. زاویه های مختلف را هم امتحان کنید
زاویه ها ی مختلف را هم امتحان کنید، گاهی کمی پایین تر یا بالاتر از حد معمول. مثلا دوربینتان را روی زمین بگذارید و عکاسی کنید.
10.و باز هم ارتباط و اعتماد بیشتر
و در نهایت پیشنهاد می شود گاهی خود و کارتان را به افراد معرفی کنید و یا حتی عکس هایتان را به آنها نشان دهید.

تماس با ما

تهران- میدان آرژانتین، خیابان بخارست، نبش خیابان دهم، پلا ۱۷- ط ۹

تلفن: ۰۹۳۷۸۲۲۵۰۵۱

ایمیل:[email protected]


خبرنامه