عکاسی حیوانات " /> عکاسی حیوانات – وبلاگ رنگیتر

عکاسی حیوانات

rangeetarژانویه 21, 20174دقيقه181
<h5 style="color:#0083d9; font-family:b yekan ; align:center" > در ادامه موضوعات هفتگی رنگیتر در پیج اینستاگرام عکاسان ایرانی <br>موضوع هفته چهارم دی ماه: عکاسی حیوانات </h5>

عکاسی از حیوانات یکی از هیجان انگیزترین شاخه های عکاسی است به خصوص وقتی برای عکاسی از آنها به محل زندگی‌شان می‌روید. یک عکاسی هیجان انگیز و البته با چالش های جذاب و خاص خود.
اگر برای عکاسی از حیوانات به حیات وحش یا طبیعت می‌روید با یک چالش احتمالا خطرناک روبرو هستید اما شانس ثبت عکس‌های طبیعی تری از زندگی حیوانات را خواهید داشت مثل لحظه شکار کردن، غذا خوردن، تعقیب و گریز ها و غیره . شما میتوانید عکس های واقعی از رفتارهای حیوانات ثبت کنید زیرا آنها هرگز احساسات خود را در مقابل دوربین شما پنهان نخواهند کرد. احساساتی مثل عصبانیت، ترس و یا حتی شگفت زده شدن از حضور شما.به شرط آنکه ترس خود را کنار گذاشته و بتوانید ارتباط مناسبی را با هر حیوان برقرار کنید و سعی کنید رفتارهای شما باعث عصبانیت یا فرار آنها نشود.
اما اگر برای عکاسی از حیوانات خانگی و اهلی از آتلیه استفاده می‌کنید هم با شرایط متفاوت و بعضا شیرینی روبرو هستید. مثل انجام نورپردازی های خاص و خلاقانه، امکان ارتباط نزدیک تر با آنها و یا حتی مثل پوشاندن لباس برای آنها از ایده های متنوعی بهره مند باشید.

Animal

عکاسی از حیوانات در محل زندگی انها

برای عکاسی از حیوانات در شرایطی که آزادانه و عادی در حال انجام فعالیت های روزمره و غریضی خود هستند باید به محل زندگی آنها در دل طبیعت و جنگل و یا حتی به باغ وحش بروید.
شما نمی توانید به حیوانات بگویید که بی حرکت باشند و یا مطابق میل شما ژست بگیرند. شما باید رفتار و حرکات آنها را در همان لحظه ای که رخ می دهد ثبت کنید، پس باید تنظیمات دوربین را طوری انتخاب کنید تا به سرعت به نتیجه ای که می خواهید برسید.
چون تنظیمات اشتباه دوربین می تواند شما را از داشتن عکسهای خوب محروم کند، پس قبل از هر چیز دوربین خود را طوری تنظیم کنید که در شرایط مختلف به سرعت بتوانید عکس خوبی بگیرید .اما برای تنظیم کردن دوربین وقت نگذارید چون ممکن است لحظه‌ای ناب را از دست بدهید. به جای آن سعی کنید تعداد عکس های بیشتری بگیرید.

بعضی نکاتی که باید در هنگام عکاسی رعایت کنید

  1. استتار کنید

برای اینکه بتوانید هر چه بیشتر به حیوانات نزدیک بشوید و متوجه حضور شما نشوند باید کاملا روی رفتار و حرکات خود اشراف داشته باشید که تا حد امکان هیچ گونه سر و صدایی ایجاد نکنید و از لباس هایی استفاده کنید که هماهنگ با رنگ محیط پیرامون باشد که باعث عصبانیت و یا حتی فرار آنها نشود. چرا که شناخت رفتار حیوانات رمز موفقیت شما برای عکاسی از دنیای آنهاست.

Animal

  1. از لنزهای تله استفاده کنید

پرکاربرد ترین لنز برای عکاسی از حیوانات لنز های تله و سوپر تله ها هستند. که به شما این امکان را می‌دهند تا در مواقعی که امکان نزدیک شدن به آنها وجود ندارد از آنها عکاسی کنید و یا حتی از فاصله های دور عکس های پرتره بگیرید.
یکی دیگر از ویژگی های لنزهای تله برای عکاسی از حیوانات امکان محو کردن پس زمینه تصویر است که باعث میشود سوژه شما در مرکز توجه در عکس قرار بگیرد.

Animal

عکاسی در باغ وحش

اگر به باغ وحش می‌روید، نیازی به استتار نیست و میتوانید آزادانه به دنبال سوژه خود بگردید و عکاسی کنید اما هنوز هم نباید رفتار شما باعث ترس آنها شود.
وقتی به باغ وحش میروید، لنزهای تله همراه با دیافراگم های باز، به شما این امکان را میدهند که بتوانید تورهای قفس را محو کنید

Animal

یک نکته مهم برای عکاسی در باغ وحش ساعتی است که شما قصد عکاسی دارید. چون زندگی حیوانات در باغ وحش طبق یک برنامه زمان بندی شده است که در روزها و ساعات مقرر به آنها غذا میدهند، معمولا پس از خوردن وعده غذایی خود و به هنگام ظهر در زیر آفتاب ، برای کمی استراحت، میخوابند و حرکتی نمی کنند. در نتیجه ساعاتی را انتخاب کنید که بیشترین جنب و جوش را خواهند داشت. برای این منظور از قبل حتما در مورد باغ وحش مورد نظر تحقیق کنید یا با مسئولان آنجا تماس بگیرید.

Animal

تنظیمات دوربین:

  1. از مدهای AV و Tv استفاده کنید

 

مد AV (اولویت با دیافراگم) را انتخاب کنید، و تنظیم سرعت شاتر را به عهده دوربین بگذارید و با انتخاب ضریب f پایین، دیافراگم را باز کنید مثل f/5.6 یا f/6.3 با این تنظیمات ضمن داشتن پس زمینه ای محو، دوربین از سرعت شاتر بالا استفاده می‌کند تا حرکات سوژه را در لحظه ثبت کنید.
در بعضی موارد مانند عکاسی از پرندگان برای اصطلاحا فریز کردن حرکت انها، مد TV ( اولویت شاتر ) را انتخاب کنید و اینبار تنطیم دیافراگم را به عهده دوربین بگذارید. در این حالت، دوربین مطابق با سرعت شاتر انتخابی شما، دیافراگم را به گونه ای تنظیم میکند که سرعت عمل شما پایین نیاید.

  1. مقدار ISO را خودکار بگذارید

با تنظیم دستی دیافراگم و واگذاری سرعت شاتر به دوربین، ISO را نیز در حالت اتوماتیک قرار دهید تا نورسنج دوربین طبق نور محیط مقدار ایزو را تنظیم کند. اما برای جلوگیری از افت کیفیت عکس بر اثر نویز زیاد، از قبل مقدار حدکثر ایزو دوربین را به مقدار معینی محدود کنید.

Animal

  1. از حالت عکاسی پیاپی استفاده کنید

شرایط در عکاسی حیوانات مانند برخی سبک های عکاسی دیگر ، سرعت عمل حرف اصلی را میزند که حتی سرعت عمل بر دقت ارجحیت دارد. پس دوربین خود را بر روی حالت عکس برداری پیاپی تنظیم کنید تا در زمان کم تعداد عکس های بیشتری از سوژه خود بگیرید و از میان آنها بهترین عکس را انتخاب کنید.

  1. فلاش دوربین را خاموش کنید

از فلاش برای عکسهای پرتره حیوانات استفاده نکنید. ممکن است در داخل طویله نور کافی وجود نداشته باشد اما می توانید با استفاده از ISO این کم نوری را جبران کنید. در این حالت در عکس نویز ایجاد می شود اما بهتر از عکس کم نور است. اگر از کارکنان آنجا بخواهید آنها حیوانات را برای شما نگه می دارند تا راحت تر بتوانید از آنها عکس بگیرید.

  1. فوکوس اتوماتیک پیاپی

فوکوس کردن روی حیوانات می تواند کار دشواری باشد، چرا که مدام در حال حرکت هستند. فوکوس لحظه ای تک عکس برای عکاسی از حیواناتی که برای لحظاتی ساکن می مانند مناسب است، اما برای حیواناتی که حرکت زیادی دارند بهتر است از فوکوس پیاپی یا متوالی (Al Servo,Continuous AF) استفاده کنید، در این حالت وقتی دکمه شاتر تا نیمه پایین باشد دوربین با تکان خوردن سوژه فوکوس خود را تغییر می دهد.

Animal
Animal
Animal
Animal

عکاس از حیوانات درآتلیه

عکاسی از حیوانات در خانه یا آتلیه شرایط متفاوت تر و آرامتری دارد. شما مجبور به استتار نیستید چون اغلب با حیوانات اهلی و دست آموز طرف هستید.
بر خلاف طبیعت، کنترل نور در آتلیه کاملا در اختیار شماست و میتوانید با انجام نورپردازی های خلاقانه و خاص به زیبایی عکستان کمک کنید.
میتوانید از اکسسوری ها کمک بگیرید برای مثال می توانید لباس به تن آنها کنید. و یا خودتان هم در کنار آنها حضور داشته باشید.
در آتلیه شما میتوانید از لنز های استاندارد و یا حتی واید هم استفاده کنید.

Animal
Animal
Animalتماس با ما

تهران- میدان آرژانتین، خیابان بخارست، نبش خیابان دهم، پلا ۱۷- ط ۹

تلفن: ۰۹۳۷۸۲۲۵۰۵۱

ایمیل:[email protected]


خبرنامه