خلیج فارس

rangeetarاکتبر 14, 20171دقيقه879

به دنبال تلاش افرادی برای تحریف نام خلیج فارس در این مطلب قصد داریم عکسهایی را به نظاره بنشینیم که خود گواهی بر حقیقتی است که گهگاه انکار میشود.

قصد داریم نه با زبان تکلم بلکه با زبان عکس بر حقیقت نام خلیج فارس صحه بگذاریم.

حقیقتی که بخشی از هویت ماست و به گواه مورخین ریشه در تاریخ دارد، که گفته اند: ایران کهن تر از تاریخ !

به پاس پاسداری از نام اصیل این خلیج نیلگون مجموعه ای از عکسهای عکاس خوب کشور،آقای سعید حسن عباسی را مرور خواهیم کرد که از خلیج فارس واقع در سواحل چابهار عکاسی کرده اند.

عکسهایی که خود نشان از هویت ایرانی این آبراهه دارد و به تعبیر آقای عباسی ” دریا خود مالکیتش را فریاد می زند “.

در این مجموعه عکس ترکیب رنگ سبز دریا به خاطر موقعیت منطقه به همراه رنگ سفیدی امواج که در نهایت به سرخی خاک سواحل جنوب ختم میشود به زیبایی و وضوح سه رنگ پرچم کشورمان را تداعی میکند.

یکی از مهمترین ویژگی این عکسها این است که هیچ دخل و تصرفی در ویرایش آنها به جهت تصحیح رنگ انجام نشده و هر آنچه ملاحظه میکنید سندی است تصویری از واقعیت همیشه پا برجا در سواحل خلیج فارس.

این خلیج توسط تنگه هرمز به دریای عمان و از طریق آن به دریاهای آزاد مرتبط است. از بین کشورهای همسایه خلیج فارس، کشور ایران بیشترین مرز آبی مشترک را با خلیج فارس دارا می‌باشد. طول مرز آبی کشور ایران با خلیج فارس، بدون احتساب جزایر در حدود ۱۴۰۰ کیلومتر می‌باشد. طول خلیج فارس از تنگه هرمز تا آخرین نقطه پیشروی آن در جهت غرب در حدود ۸۰۵ کیلومتر است. عمق خلیج فارس در نواحی گوناگون از ۱۰ تا ۹۵ متر متغیر است.

نام خلیج فارس در بسیاری از اطلس‌های کهن جهان وجود دارد.
پس از پیروزی پارسیان بر دولت های همسایه خود و تشکیل امپراطوری هخامنشی این آبراه به نام دریای پارس نامیده شد. از داریوش اول در کتیبه ای که در کنار کانال سوئز پیدا شد و متعلق به ۵۰۰ سال پیش از میلاد مسیح است. از این دریا با عبارت، درایه تیه هجاپارسا آئی تی به معنی دریایی که از پارس می رود یا سر می گیرد نام برده شده است که منظور از دریای پارس همان خلیج فارس است.(مشکور،۱۳۸۷،ص۷.)

یونانیان نخستین مردمانی بودند که به این دریا نام «پرس» و به سرزمین ایران «پارسه»، «پرسای» و پرسپولیس یعنی شهر یا کشور پارسیان داده اند (شاملو،۱۳۴۷،صص۱۰-۱۱)

هکاتئوس (۵۵۰-۴۷۶ ق.م)، ۵۵۰ سال قبل از میلاد مسیح از سرشناس ترین جغرافیدانان یونانی آن زمان نقشه‌ای از جهان ترسیم کرده‌است که آب‌های اقیانوس پیرامون خشکی‌ها را گرفته‌اند و در این نقشه نام خلیج فارس دیده می‌شود.

صفحه اینستاگرام آقای سعید حسن عباسی


تماس با ما

تهران- میدان آرژانتین، خیابان بخارست، نبش خیابان دهم، پلا ۱۷- ط ۹

تلفن: ۰۹۳۷۸۲۲۵۰۵۱

ایمیل:[email protected]


خبرنامه